Hafızlık Hocasına Hediye

Hediye, genellikle karşılık beklemeksizin iyi niyet, ilgi ve hatta sevginin ifadesi olarak insanların birbirlerine yaptıkları maddî bağışlara denir. Dilimizdeki karşılığı armağandır. Hediyede her ne kadar karşılık beklenmemesi esas ise de hediye alan taraf da elinden geldiği nisbette bir mukabelede bulunur, en azından teşekkür eder. Dolayısıyla “hediye”nin olduğu yerde hediyeleşme yani karşılıklı bir beşerî kaynaşma, duygusallık, en azından sevgi ve dostluk alışverişi başlıyor demektir. İnsanlar arasında sıcak ilişkiler kurulmasını kendisine gaye edinip, bunu teşvik eden, zeminini ve gerekli şartlarını hazırlayan İslam dini, hediye meselesine bigâne kalmamalı, hatta yer vermeli, en makul bir nizama bağlamalıdır.

Resulullah’ın hediyeleşmeye teşvik edici hadisleri çoktur.

“Hediyeleşin, çünkü hediye sevgiyi artırır, kalpteki kötü hisleri giderir.”

“Hediyeleşin, birbirinizi sevin.”

“Birbirinize yiyecek hediye edin. Bu, rızkınızda genişlik hasıl eder.”

“Hediyeleşin, sevgi yönüyle artın.”

“Hediyeleşin, çünkü hediye kalpte karalık olan (kin, buğz ve adavet) duygularını giderir.”

“Ziyaretleşin, hediyeleşin. Çünkü ziyaret sevgiyi perçinler, hediye de kalpteki (buğz, kin, adavet gibi) kötü duyguları söker atar.”

Gelelim hafızlık konusuna. Kur’an-ı Kerim son din olan İslam’ın kutsal kitabıdır. Kur’an-ı Kerim’de ise İslam’ın korunan ve bozulmayacak son din olduğu bildirilmektedir. Hz. Peygamber (s.a.v.)’e gelen ayetler bazı sahabiler tarafından yazılırken bazıları tarafından da ezberlenmiştir. Hafızlık geleneğini başlatan bu durum aynı zamanda Kur’an’ın sadece yazılarak değil zihinlerde de korunmasını sağlamıştır. Yani Kur’an’ın korunması İslam’ın korunması anlamına gelir. Hafızlık ise İslam dininin ana kaynağı olan Kur’an’ın korunmasını sağladığından dolayı büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden de mu mesleği yapan birisine alacağımız hediye önemlidir.

  • Kuran alabilirsiniz. Dışı süslemeli, birçok renklerde, birçok yazı fontu ve renk seçeneklerinde kuranlar vardır.
  • Kuran Türkçe mealini de alabilirsiniz. Aynı şekilde bunun da birçok çeşidi vardır.
  • Süslü seccade setleri alabilirsiniz.
  • Şık bir tespih alabilirsiniz.
  • Hazır satılan islami hediye setleri var. İnternet üzerinden aratırırsanız bulabilirsiniz. Hem kız hem erkek için birçok seçenek mevcut.
  • Kupa bastırabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış.
  • Son olarak, özel bir dini hediye almanıza da gerek yoktur aslında. İhtiyacı olan bir şeyi alabilirsiniz. Seveceğini düşündüğü bir şey de alabilirsiniz. Spesifik bir şey olmak zorunda değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir